آموزش درب های اتوماتیک (۳)

0
15
تجهیزات سیستم‌های در اتوماتیک

در این بخش به بررسی سیستم‌های درِ اتوماتیک نوع الکترو مکانیکی (گیربکسی) خواهیم پرداخت. قسمت‌های اصلی یک سیستم درِ باز کن اتوماتیک نوع الکترومکانیکی به صورت زیر است:

۱٫ موتور الکتریکی
۲٫ قسمت مکانیکی
۳٫ برد الکترونیکی
۴٫ تجهیزات ایمنی
۵٫ شستی‌های کنترل دستی
۶٫ ریموت کنترل
اکنون به شرح قسمت‌های فوق می‌پردازیم:

۱٫ موتور الکتریکی

در اکثر موارد برای سیستم‌های در باز کن اتوماتیک از موتورهای تک فاز استفاده می‌شود. در سیستم‌های درِ اتوماتیک صنعتی ممکن است از موتور سه فاز نیز استفاده شود. این موتورها باید قابلیت چپگرد راستگرد شدن را داشته باشند. سیم‌های موتور به ترمینال‌های مدار الکترونیکی وصل می‌شوند. این موتورها در توان‌های پانصد وات تا چند کیلو وات برای درهای مختلف از نظر اندازه و وزن مورد استفاده قرار می‌گیرد. تنها در مورد درهای دو لنگه از دو موتوراستفاده می‌شود ولی در بقیه موارد یک موتور مورد استفاده قرار می‌گیرد.

۲٫ قسمت مکانیکی

برای بالا بردن نیروی موتور تک فاز و انتقال آن، جهت باز و بسته کردن درِب از یک سیستم مکانیکی استفاده می‌شود. در اکثر موارد از جعبه دنده (گیربکس) برای این کاراستفاده می‌شود. پس از افزایش نیرو نحوه انتقال آن به درب، به نوع درب بستگی دارد و به روش‌های گوناگون صورت می‌گیرد. برای درب‌های ریلی (کشویی )نیرو توسط یک چرخ دنده از محور محرک مکانیکی به دند ه های شانه‌ای نصب شدهٔ زیر درب منتقل می‌گردد. در مورد د رب‌های یک تکه، که به طورعمودی باز و بسته می‌شوند و د رب‌های یک تکه چرخان، نیرو توسط زنجیر یا تسمه انتقال می‌یابد. برای درب‌های تک لنگه یا دو لنگه توسط بازوها (جک‌ها) در باز و بسته می‌گردد.

۳٫ برد الکترونیکی

این برد جهت کنترل و تنظیم زمان حرکت در به کار می‌رود و محل قرارگیری آن در سیستم‌های مختلف متفاوت است. به عنوان نمونه این برد در سیستم درب‌های ریلی روی دستگاه اصلی و در سیستم درب‌های لولایی به صورت جداگانه در یک تابلو در کنار درب نصب می‌گردد.

حال به شرح قسمت‌های فوق می‌پردازیم:

ترانس تغذیه: ولتاژ تغذیه اصلی سیستم (۲۲۰ ولت) توسط ترانس تغذیه به ولتاژ مورد نیاز مدار الکترونیکی که معمولاً ۲۴ ولت است تقلیل می‌یابد.

کارت رادیویی: کارت رادیویی به صورت گیرندهٔ امواج رادیویی ارتباط بین ریموت کنترل و دستگاه اصلی را بر قرار می‌کند.

رله‌ها: رله‌ها برای اعمال دستورات کنترلی به موتور و لامپ‌ها به کار می‌روند.

ولوم های تنظیم: ولوم های تنظیم برای تنظیم قدرت موتور یا زمان حرکت و ایست موتور به کار می‌روند.

کلیدهای ریز تنظیم: این کلیدهای مینیاتوری به همراه ولوم ها جهت برنامه ریزی سیستم به کار می‌روند.

ترمینال‌های اتصال: از این‌ها برای ارتباط دستگاه اصلی با عناصر دیگر سیستم از ترمینال‌های اتصال استفاده می‌شوند.

LED های نشانگر: این‌ها حالات کار و حالات تنظیم برد را نشان می‌دهند.

فیوزها: برای حفاظت در برابر اضافه بار از فیوز استفاده می‌شوند.

۴٫ تجهیزات ایمنی

در سیستم‌های درب اتوماتیک، برای اینکه هنگم حرکت درب از آسیب رسیدن به افراد و وسایل نقلیه جلوگیری شود، باید از تجهیزاتی استفاده نمود که هم حرکت درب را اعلام کند و هم درصورت عبور فرد یا وسیله‌ای هنگام حرکت درب، آن را به نحوه مناسب متوقف نماید یا باز کند.

معمولاً برای این منظور از تجهیزات زیر استفاده می‌شود:

۱ – حسگرهای مادون قرمز (Beam Sensor Photo Cell)

این حسگرها، که اصطلاحاً چشمی نیز نامیده می‌شوند، دارای دو قسمت جداگانه فرستنده (TX) وگیرنده (RX) هستند. یک جفت از این حسگرها (گیرنده و فرستنده) در بیرون و یک جفت دیگر در فضای داخل در دو طرف درب رو به روی هم نصب می‌شوند. حداقل ارتفاع نصب ۲۵ سانتی متر است و آن‌ها را در محل‌هایی که امکان نصب روی دیوار نباشد بر روی پایه‌های خاصی نصب می‌نمایند.

طرز کار حسگرهابه این صورت است که دستگاه فرستنده (TX) نور مادون قرمز را توسط یک دیود گالیم آرسنید تولید و پخش می‌کند. این اشعه توسط یک فتودیود روی گیرنده (RX) دریافت می‌گردد. معمولاً یک لامپ LED روی گیرنده قرار دارد که وقتی اشعه دریافت می‌شود، خاموش است. در صورت عبور فرد یا وسیلهٔ نقلیه‌ای از بین این دو قطعه و قطع شدن اشعه عبوری، LED روی گیرنده روشن می‌شود و یک رله که روی گیرنده وجود دارد، تحریک گردد. کنتاکت های رله به مدار کنترل روی برد الکتریکی متصل می‌شوند و به این وسیله برد می‌توان دستور لازم را برای متوقف درب (اگر در حال بسته شدن باشد) یا باز شدن درب (طبق تنظیمات انجام گرفتهٔ روی برد) به موتور دستگاه صادر نماید.

ولتاژ تغذیه هر دو قسمت گیرنده و فرستنده ۱۲ یا ۲۴ ولت AC یا DC است و کنتاکت های شماره (C) 5 و (NC) روی گیرنده به صورت کنتاکت بسته برای اتصال به برد الکتریکی سیستم مورد استفاده قرار می‌گیرند. هنگام نصب باید دقت کرد تا هر جفت فرستنده (TX) و گیرنده (RX) در یک راستا ورو به روی هک قرار گیرند.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here