آموزش دوربینهای مداربسته (۳)

0
19
انواع دوربین‌ها

انواع دوربین‌هایی که در سیستم‌های دوربین مدار بسته مورداستفاده قرارمی گیرند از نظر کاربرد وامکانات به صورت زیرند:

دوربین‌های پین هول (PinHole)

این دوربین‌ها از طریق دریچه کوچکی که در قسمت جلوی دوربین روی لنز قرار دارد، تصویر برداری می‌کنند. این دستگاه به سبب کوچکی و امکان مخفی کردن آن بیشتر به دوربین مخفی معروف است. به صورت بی سیم نیز عرضه می‌شود. چند نمونه از این دوربین‌ها را درآشکارسازهای سیستم دزدگیر یا اعلام حریق جاسازی می‌شوند.

دوربین‌های مینی (mini)

دوربین‌های کوچک و ارزان قیمتی هستند که بیشتردرسیستم های دوربین مدار بسته کوچک، مورد استفاده قرارمی گیرند. اکثراین دوربین‌ها دارای لنزثابت اند و خروجی تصویر آن‌ها به صورت فیش ویدئویی است. معمولاً در آیفون‌های تصویری از این نوع دوربین‌ها استفاده می‌شود.

دوربین‌های صنعتی

در این دوربین‌ها امکاناتی نظیر قابل تعویض بودن لنز و امکان تنظیم عدسی و دریچه نور و کلیدهای تنظیم کیفیت تصویر وجود دارد. برخی از دوربین‌های صنعتی امکان تنظیم لنز از نظر بزرگ نمایی ( زوم) و وضوح تصویر ( فوکوس) توسط یک کنترل کننده را دارند.

دوربین‌های دید در شب

این دوربین‌ها دارای حسگر نوری ( فتوسل) برای تشخیص نور محیط‌اند و هنگام تاریک شدن هوا لامپ‌های (LED) تولید کننده نور مادون قرمز از خود اشعه مادون قرمز ساطع می‌کنند و توانایی تصویر برداری در شب را نیز برای دوربین به وجود می‌آورند. معمولاً امکان تعویض لنز روی این دوربین‌ها وجود ندارد. اما امکان اعمال تنظیماتی روی لنز و کیفیت تصویر در برخی از مدل‌ها وجود دارد. ساختمان این دوربین‌ها در مقابل نفوذ آب و رطوبت و گرد و غبار حفاظت شده است و می‌توان آن‌ها را در فضای باز نصب کرد. این دوربین‌ها به صورت سقفی و دیواری نصب می‌شوند.

دوربین‌های سقفی ثابت و سریع (speed dom)

این دوربین‌ها به صورت سقفی یا روی پایه‌ای به صورت آویزان نصب می‌شوند. درصورتی که به همراه خود پایه قابل کنترل داشته باشند که امکان حرکت سریع دوربین را در تمام جهات به صورت ۳۶۰ درجه فراهم کند، سقفی سریع نامیده می‌شوند. امکان تنظیم لنز از نظر فاصله و مقدار نور محیط نیز در این دوربین‌ها وجود دارد. کنترل این دوربین‌ها توسط دستگاه کنترولر یا ضبط کننده ویا با استفاده از نرم افزار ویژه روی رایانه انجام می‌شود.

دوربین‌های بی سیم

این دوربین‌ها دارای یک فرستنده (TX ) در داخل خود دوربین و یک گیرنده (RX) هستند، که می‌توانند،بسته به قدرت فرستنده در برد معینی، تصویر را بدون نیاز به سیمکشی ارسال کند.

دوربین‌های تشخیص دهنده حرکت (MAD)

این دوربین‌ها طوری طراحی شده‌اند که در صورت ایجاد حرکت در محیط، شروع به فیلم برداری می‌نمایند و در صورتی که در محیط شیئی حرکت نکند، فیلم برداری نمی‌کند. انواع دیگری از این دوربین‌ها نیز تصویر را در حافظه داخلی خود ضبط می‌نمایند. همچنین امکان انتقال تصویر از دوربین با سیم کارت تلفن همراه وجود دارد.

دوربین‌های تودری

این دوربین‌ها در داخل درِ ورودی آپارتمان‌ها و سویت ها و منازل شخصی نصب می‌گردند. توضیح این که ممکن است کی دوربین دارای چند امکانات باشد، مثلاً هم دارای امکان دید در شب و هم بی سیم باشد و یا دارای امکانات دوربین‌های صنعتی باشد.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here