آموزش دوربینهای مداربسته (۴)

0
20

قسمت‌های مختلف دوربین

دوربین از چهار قسمت اصلی تشکیل شده است:

لنز

حسگر تصویر

مدارالکترونیکی

اتصالات (کانکتورها)

اکنون به شرح قسمت‌های فوق می‌پردازیم:

  لنز دوربین: لنز در دوربین محل عبور نور به داخل دوربین و امکانات آن در کیفیت تصویر ایجاد شده تأثیر به سزایی دارد. این قسمت شامل عدسی و دریچه عبور نور است. به این مجموعه اصطلاحاً لنز دوربین گفته می‌شود. با توجه به امکانات مورد نیاز و شرایط مکان نصب ازلنزهای مختلف بر روی دوربین‌ها استفاده می‌شود.

   

  برای مطالعه بیشتر  

عدسی‌های موجود در فواصل کانونی ۵/۲ – ۸/۲ – ۵/۳ – ۴ – ۶ – ۸ – ۱۲ – ۱۶ – ۲۵ – ۳۵ – ۵۰ – ۷۵ میلی متر ساخته شد ه اند. هر چه فاصله کانونی عدسی یک لنز بیشتر باشد، بزرگ نمایی آن بیشتر است (لنز تله). این لنز اشیای دور را نزد یک‌تر و بهتر نشان می‌دهد، ولی در عوض زاویه دید کمتری ارائه می‌کند. برعکس هر چه فاصله کانونی لنزی کوچک‌تر باشد (لنز واید) تصاویر نزد کی را بهتر نشان می‌دهد و زاویه دید آن بیشتر است. برای مثال فاصله کانونی عدسی چشم انسان ۱۷ mm و زاویه دید آن ۳۰ درجه در حالی که یک لنز با فاصله کانونی ۴mm است زاویه دید ۶۲ درجه دارد.

دریچه عبور نور (ایریز) وظیفه تعیین مقدار نورعبوری از لنز به داخل دوربین را برعهده دارد. درمحیط های تاریک باید روزنه عبور نور بزرگ‌تر باشد تا نور بیشتری به داخل دوربین عبورکند و در محیط‌های روشن برای جلوگیری از سفید شدن تصویر باید دریچه کوچک شود تا نور کمتری عبورکند. اندازه ایریز لنز با عباراتی نظیر ایریز و F1/4 و F1/2 ... بیان می‌شود و هرچه عدد بزرگ‌تر باشد نشان دهنده گشادتر بودن دریچه است. بر روی دوربین‌های صنعتی امکان تعویض لنز وجود دارد. قسمت ته لنز به صورت پیچی است، که با قراردادن و پیچاندن آن روی قسمت مربوطه در دوربین، آن را روی دوربین محکم می‌کنیم.

حال به توضیحاتی مربوط به انواع لنزها در زیر می‌پردازیم :

    لنزهای ثابت (fix): این لنزها دارای فاصله کانونی ثابت وغیر قابل تنظیم‌اند. لنزهای ثابت معمولاً در فواصل کانونی ۵/۲ - ۵/۳ - ۴ میلی متری بر روی دوربین‌های ساده و ارزان قیمت نصب می‌شوند. لنزهای ثابت دارای روزنه ایریزثابت اند و در صورت تغییر مقدار نوری که در محیط وجود دارد کیفیت تصویر در محدوده توانایی شاتر داخلی دوربین تغییر خواهد کرد. لذا استفاده از لنزهای ثابت در فضاهای داخلی و در محل‌های با نور ثابت وبدون تغییرات زیاد نور مناسب است.

لنزهای قابل تنظیم

در این نوع لنزها امکان تغییر مکان عدسی و دریچه نوروجود دارد.

  انواع این لنز به شرح زیراست.

  لنزهای با امکان تغییر فاصله عدسی (Varifocal lens)  : در این لنزها از دو عدد عدسی استفاده شده است. برای تنظیم، ابتدا باید پیچ محکم کننده عدسی‌های روی لنز را شل کرد و بعد از چرخاندن قسمت مربوطه و به دست آوردن تصویر مطلوب دوباره پیچ را محکم می‌کنند تا تنظیم انجام شده به هم نخورد. در بعضی از لنزها فقط عدسی جلو قابل تنظیم است و می‌توان وضوح تصویر را تنظیم کرد. این کار با چرخاندن قسمت جلوی لنز انجام می‌شود.     لنزهای با امکان تنظیم دریچه نور به طوردستی (MANUAL IRIS): به لنزهایی که بتوان به صورت دستی دریچه عبور نور را درآن ها تنظیم کرد ایریز دستی می گویند.     لنزهای قابل تنظیم اتوماتیک (AUTO IRIS): لنزهایی که دریچه نور در آ نها به طورخودکار ( اتوماتیک) تنظیم می‌شود لنز اتوایریزنامیده می‌شوند. تنظیم دریچه نور در این لنزها، با توجه به مقدار نور محیط، اتوماتیک انجام می‌گیرد. این لنزها دارای دو نوع دی سی درایو و ویدئو درایو هستند و هنگام بستن لنز روی دوربین باید کلید مربوط به آن را در پشت دوربین تنظیم کرد. لنزهای اتوایریز توسط کابل چهارسیمه لنزبه محل اتصال مخصوصی که در پشت یا بغل دوربین وجود دارد وصل می‌شوند.       لنزهای سیاه قابل تنظیم توسط دستگاه: این لنزها عموماً به لنزهای زوم معروف‌اند. در لنزهای زوم امکان تنظیم عدسی (زوم) توسط دستگاه کنترل کننده یا ضبط کننده یا رایانه وجود دارد و بعد از زوم کردن وضوح تصویر (فوکوس) اتوماتیک توسط خود لنز تنظیم می‌شود. در این لنزها امکان تنظیم دریچه نور توسط دستگاه وجود دارد.    

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here