آموزش دوربینهای مداربسته(۱)

0
10
مقدمه

یکی از سیستم‌هایی که امروزه برای کنترل ونظارت بر محیط زندگی و کار و همچنین ایجاد امنیت و آسایش بیشتر مورد استفاده قرار می‌گیرد، سیستم‌های تلویزیونی مدار بسته یا همان سیستم‌های دوربین مدار بسته است. از این سیستم‌ها به نام سیستم‌های کنترل تصویری یا تجهیزات ویدئویی مدار بسته نیز یاد می‌شود. با توجه به تنظیماتی که روی دوربین‌ها و سایر تجهیزات می‌توان انجام داد این سیستم‌ها در شرایط جوّی متفاوت و در روز و شب نیز کارآیی مناسب دارند. برخی از مکان‌هایی که این سیستم‌ها مورد استفاده قرارمی گیرند به شرح زیرند:

بانک‌ها، ادارات، کارخانجات، فروشگاه‌های بزرگ، جاده‌ها و خیابا نها ) جهت کنترل عبور و مرور (، پارکینگ‌ها، اماکن عمومی مانند سالن‌های فرودگاه‌ها و ایستگاه‌های راه آهن و قطار شهری و....، لذا استفاده از سیستم‌های دوربین مدار بسته و پیشرفت آن روز افزون است و با توجه به فناوری ساخت تجهیزات آن که مبتنی بر صنعت الکترونیک و کامپیوتر است ساخت و تولید تجهیزات این سیستم‌ها دائماً در حال تکامل و پیشرفت است. در این فصل اصول کلی و امکانات عمومی این سیستم‌ها بررسی شده است.

اصول کار سیستم‌های دوربین مدار بسته

اصول کار سیستم‌های دوربین مدار بسته به این صورت است که ابتدا تصاویر توسط دوربین‌ها گرفته می‌شود، سپس برای نمایش و پخش به مانیتور یا تلویزیون انتقال می‌یابد. همچنین برای ضبط یا تغییرنحوه نمایش روی مانیتور و پخش همزمان تصاویردوربین ها و کنترل ازراه دور، دوربین‌ها نیزاز تجهیزات و امکانات لازم برخوردارند. دستگاه‌های ضبط سیستم دوربین مداربسته قادرند حرکت را درمحدوده تحت نظارت سیستم تشخیص و اعلام خطر نمایند و یا توسط حسگرهای خاصی تحریک شوند وازمحل ضبط فیلم را کنترل کنند. برای کنترل ورود و خروج افراد به یک محل و برای کنترل مکان‌های وسیع توسط چندین دوربین و نمایش همزمانِ تصویر آن‌ها و نظارت سمعی و بصری از فواصل دور، بدون نیاز به حضور فیزیکی کنترل کننده درمحل و در دستگاه‌هایی که کنترل بصری آن‌ها توسط انسان نا ممکن یا خطر آفرین باشد نیز می‌توان از این سیستم‌ها استفاده کرد.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here