آموزش سیستم اعلام حریق (۳)

0
67
۳- آشکارساز حرارتی (Heat Detector)

این آشکارساز دارای یک مقاومت حرارتی است که دراثرحرارت حاصل از حریق، مقاومت آن تغییر می‌کند و باعث افزایش جریان می‌شود و به تابلوی کنترل مرکزی اعلام حریق می‌نماید. حساسیت آشکارسازهای حرارتی ازسایر انواع آشکارسازها کمتر است، مثلاً شعله باید به یک سوم ارتفاع سقف برسد تا این آشکارساز به کارافتد. بنابراین در جاهائی که آتش ضعیفی سبب خسارت زیاد می‌شود، نباید ازآ نهااستفاده کرد.  نصب آ نها نیز به صورت سقفی است و در دو نوع ارائه شده‌اند:

الف- آشکارساز حرارتی ثابت (FIX)

این آشکارساز در دمای معینی ( مثلاً ۵۵ درجه سانتی گراد) تحریک می‌شود ولی به افزایش عادی دمای هوا ناشی از سیستم‌های گرم کننده، نور خورشید و... واکنش نشان نمی‌دهد. از این رو به آ نها آشکارساز حرارتی ثابت یا نقطه‌ای نیزمی گویند.  در محل‌هایی که تغییرات دما ناگهانی اتفاق می افتد ) مانند آشپزخانه (ازاین نوع آشکارسازها استفاده می‌شود.

ب) آشکارساز حرارتی افزایشی (Rate Of Rise)

این آشکارساز برای مقایسه مقدار افزایش دما ونشان دادن واکنش به آن به کارم یرود و در محل هایی که افزایش دما به صورت تدریجی اتفاق می افتد ) مانند موتورخانه(از آن استفاده می‌شود. این نوع آشکارسازبه ولومی برای تنظیم دما مجهز است.

آشکارسازهای الکترونیکی جدیدی ساخته شده‌اند که هم به صورت آشکارساز حرارتی ثابت و هم آشکارساز افزایشی قابل استفاده هستند و به آ نها آشکارسازه ای ترکیبی گفته می‌شود و قدرت آشکارسازی بالاتری نسبت به دو نوع بالا دارند.
آشکارسازهایی نیز ساخته شده‌اند که شامل دو طبقه‌اند یکی به مانند دتکتورحرارتی و دیگری به مانند آشکارساز دودی عمل می‌کند و در محله‌هایی مانند اتاق‌های بایگانی و کتابخانه‌ها، که هنگام حریق هم امکان ایجاد دود و هم حرارت هست، به کار می‌روند. به این نوع آشکار سازها، چندکاره یا مولتی گفته می‌شود.

۴- آشکارساز شعله‌ای (Infrar Flame یا Flame Detector Ultra Violet)

این آشکارساز با استفاده از حسگر گیرنده اشعه ماوراء بنفش، شعله آتش یا اشعه مادون قرمز را تشخیص می‌دهد و اعلام حریق می‌نماید. زمان پاسخ آن حدود چند ثانیه است و آتش را بسیار سریع تشخیص می‌دهد. این دستگاه در دو نوع قابل نصب برای فضای داخلی و فضای خارجی عرضه شده است. این آشکارسازها باید درخط دید محوطه‌ای که پوشش خواهند داد نصب شوند. آشکارسازهای شعله‌ای اغلب برای پوشش فضاهای بازبزرگ با سقف‌های خیلی بلند یا بدون سقف جمع کننده دود به کار می‌روند. آشکارساز قیاسی نوع کامل‌تر این آشکارسازهاست که به شعله هائی که حتی دود همراه دارند واکنش نشان می‌دهد.

۵- آشکارساز گازی  (Gas Detector)

این آشکارساز برای تشخیص نشتی گاز و اعلام خطر قبل از به وجود آمدن حریق در محل‌هایی که گازهای قابل اشتعال وجود دارد، مورد استفاده قرار می‌گیرد. این آشکارساز به صورت دیواری یا سقفی نصب می‌شوند واغلب دارای آژیر سرخود نیز هست و با باتری یا ولتاژ ۲۲۰ ولت تغذیه می‌شود. برخی از انواع این آشکارسازها قادرند در صورت کشف نشتی گاز به یک شیرگاز فرمان بدهند و مسیر گاز را ببندند.

پایه آشکارسازها

برای نصب یک آشکارساز، ابتدا باید پایه آن متناسب با نوع آشکارساز نصب شود و سیم کشی روی آن انجام پذیرد. سپس آشکارساز روی پایه جا زده شود.

تجهیزات اعلام کننده حریق

برای آگاه کردن ساکنین ساختمان از بروز حریق ازتجهیزات مخصوصی استفاده می‌شود که در زیر به آن‌ها اشاره می‌شود:

۱-  آژیر  (Sounder)

آژیرها وسایل خبری صوتی هستند که هنگام بروز حریق به صدا درمی آیند. ساختمان آن‌ها معمولاً الکترونیکی است. صدای آژیرها، باید از همه محل‌های ساختمان شنیده شود. نصب آن‌ها به صورت دیواری است. به همراه بعضی از آژیرها یک چراغ فلاشرتعبیه می‌شود تادر صورت سر و صدا بودن محیط، آن چراغ افراد را از بروزحریق آگاه سازد. تغذیه آژیرها معمولاً ۲۴ ولت DC است و رنگ آژیرها قرمز است. در محیط‌های پر سروصدا، مانند محیط‌های کارگاهی و صنعتی ازآژیرهای موتوردار، که صدای قوی تولید می‌کنند استفاده می‌شود.

۲-  زنگ (Bell)

علاوه برآژیر، در سیستم‌های اعلام حریق از زنگ نیز استفاده می‌شود.

۳- چراغ‌های نشانگر

در فضاهائی که پارازیت صدا زیاد است، یا مکا نهایی که ساکنین آن‌ها صدای آژیرها را رسا نمی‌شنوند، لازم است چراغ‌های چشمک زن، که از دور قابل دید باشند، نصب شوند. انواع این چراغ‌ها به شرح زیر است:

الف -  چراغ استروب لایت  (Strobe Light)

این چراغ‌ها با نور ثابت یا چشمک زن و همچنین به صورت ثابت یا گردان ساخته شده‌اند و معمولاً به رنگ قرمزند ودرپاگردهای راه پله یا در راهروها نصب می‌شوند. آن‌ها موازی با آژیرها بسته می‌شوند و همراه آژیر به کار می افتند ممکن است این چراغ‌ها با عبارت (خروج)  یا  (EXIT)  که روی آن‌ها نوشته می‌شود، مسیرهای خروج را نیز مشخص کنند.

ب -  چراغ ریموت اندیکاتور ( Remote Andicator )

ممکن است در بعضی مواقع خودمنطقه آتش سوزی دارای قسمت‌های متعددی باشد و هنگام بروز حریق به تشخیص دقیق‌تر محل حریق نیاز باشد. مثلاً درآپارتمان های که هر طبقه از آن یک زون است خود طبقه دارای چند واحد است و یا در هتل‌ها که اتاق‌های متعددی در هر طبقه دارند، برای تشخیص این که آشکارسازهای کدام اتاق باعث به صدا در آمدن آژیرها شده‌اند، در بالای سر در واحدها یا اتاق‌ها چراغ ریموت اندیکاتورنصب می‌کنند. در صورت عمل کردن هر کدام ازآشکارسازهای اتاق مربوطه این چراغ نیز روشن می‌شود.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here