آموزش سیستم اعلام حریق (۴)

0
22
 

 
  • شستی‌های اعلام حریق (Manual Call Point)
  این شستی‌ها برای اعلام حریق دستی ساخته شده‌اند. در حالت عادی کنتاکت شستی باز است ودر حالتاعلام حریق، یک مقاومت سری با شستی (که مقدار آن طبق استاندارد ۴۷۰ اهم است) در مسیر به طور موازی با مقاومت انتهای خط قرار می‌گیرد و جریان افزایش می‌یابد و درنتیجه تابلوی کنترل مرکزی اعلام حریق می‌کند روی شستی‌ها کلمه Fire نوشته می‌شود رنگ قرمزاست. این شستی‌ها دو نوع‌اند:
  1. نوع شیشه‌ای: در نوع شیشه‌ای شستی تحت فشار قراردارد و با شکسته شدن شیشه آزاد وسپس کنتاکت آن بسته می‌شود. دراین شستی‌ها نباید نیاز به شکستن شیشه با چکش باشد، بلکه باید با فشار، شیشه شکسته شود و شستی فعال گردد.
  2. نوع فشاری: در انواع فشاری باید شستی را فشار داد تا کنتاکت آن بسته شود.
      کابل سیستم اعلام حریق

در صورتی که ازکابل های استاندارد و مناسب استفاده نشود یا سیم کشی دارای اشکال باشد، سیستم در موقع بروز حریق به درستی عمل نخواهد کرد. به طورکلی می‌توان کابل‌های مداراعلام حریق را به دو گروه تقسیم کرد و با توجه به خصوصیات هرگروه کابل مناسب با آن رابه کار برد:

  گروه ۱ : کابل‌هایی که بعد ازآشکارشدن حریق از آن ها استفاده نمی‌شود. مانند کابل‌های آشکارسازها وشستی ها.

گروه ۲ : کابل‌هایی که بعد ازکشف حریق ازآن ها استفاده می‌شود. مانند کابل‌های منبع تغذیه وآژیرها چراغ‌ها.

  برای گروه اول می‌توان کابل ۱٫۵ میلی متر مربع با روپوش و عایق پروتودور به کاربرد ولی درمکان هایی که امکان ضربه یا ساییدگی و جویده شدن توسط حیوانات وجود دارد، بایدازکابل مجهزبه غلاف محافظ مکانیکی استفاده کرد. برای گروه دو نیز می‌توان از همان کابل استفاده کرد. مشروط براینکه درآنجا محافظ مکانیکی اضافی نظیر لوله‌های فولادی نیزوجود داشته باشد یا داخل لوله پی وی سی در زیر، حداقل ۱۲ میلی متر گچ به صورت توکار گذاشته شود.تابلو کنترل مرکزی  (Fire Alarm Control Panel)

اصلی‌ترین و مهم‌ترین قسمت سیستم اعلام حریق، تابلوی کنترل مرکزی است. این سیستم که وظیفه ارتباط بین شستی‌ها وآشکارسازها و وسایل اعلام حریق مانند آژیرها و چراغ‌ها را برعهده دارد. در سیستم اعلام حریق متعارف نحوه ارتباط آشکارسازها با تابلوی کنترل مرکزی به این صورت است که در مواقع بروز حریق، تحریک آشکارسازیا فشارشستی اعلام حریق اتصال کوتاهی را در مدارایجاد می‌کند، وجریان مدارافزایش می‌یابد (نه به حدی که اتصال کوتاه کامل تلقی شود و باعث اعلام خطا گردد). در نتیجه مرکز کنترل اعلام حریق می‌نماید تابلوی کنترل مرکزی از طریق مدار الکترونیکی بعد از تشخیص حریق، رله‌های مربوطه را وصل می‌کند و آژیرها و چراغ‌های اعلام خطر را به کار می‌اندازد. تابلوی مرکزی معمولاً دارای امکاناتی برای تست قسمت‌های مختلف مدارنیز هست. برای انتخاب تابلوی کنترل مرکزی اعلام حریق باید موارد زیر را در نظر گرفت:
  1. اندازه ساختمان (مساحت و تعداد طبقات)
  2. کاربری ساختمان (مسکونی، اداری یا صنعتی )
  3. تعداد زون‌ها
  4. نوع سیستم طراحی شده (متعارف یا آدرس پذیر )
بررسی صحت عملکرد سیستم، راه اندازی مجدد آشکارسازها، ساکت نمودن آژیرها و خاموش نمودن تجهیزات هشدار دیداری، ذخیره اطلاعات و رویدادها، نمایش وضعیت فعلی، برقراری ارتباط تلفنی با مراکز مسئول وچاپ گزارش‌ها ازجمله عملیاتی هستند که تابلوی کنترل مرکزی اعلام حریق قادر به انجام آن‌هاست.


LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here