آموزش سیستم اعلام سرقت (۳)

0
14
Burglar trying to pry open window on house
ساختمان چشمی‌ها:

ساختمان چشمی‌ها دارای قسمت‌های مختلفی به شرح زیر است.

(PIR) مادون قرمز حسگر

از آنجا که بدن موجودات زنده به دلیل وجود حرارت از خود اشعه مادون قرمز پخش می‌کند، از این خاصیت برای تشخیص حرکت در این حسگرها استفاده شده است. حسگر مادون قرمز یک قطعه سه پایه است که از دو تکه ماده کریستا لی تشکیل شده است، به طوری که در اثر برخورد اشعه مادون قرمز، روی آن یک شارژسطحی ایجاد می‌شود و هرگونه تغییرات در مقدار اشعه تابیده شده بر روی این ماده، به تغییر شارژ الکتریکی آن می‌انجامد وسیگنالی تولید می‌گردد. هنگام عبور یک فرد از مقابل چشمی اشعة مادون قرمز بر روی حسگر مادون قرمز می‌تابد و باعث ایجاد سیگنال می‌شود.

لنز

قسمت جلوی قاب چشمی پنجر های به شکل یک عدسی محدب در هم شکسته تعبیه شده است. و ظیفه این پنجره تمرکز اشعه مادون قرمز روی حسگر مادون قرمز است. چشمی‌ها با توجه به محل مورد استفاده دارای یکی از چهار نوع لنز زیرند، به طوری که هر کدام از نظر زاویه و برد الگوی دید (منطقه تحت پوشش ) متفاوتی دارند ( معمولاً اطلاعات لازم در کاتالوگ چشمی ارائه می‌شود) :

۱- استاندارد، که برای مصارف عمومی استفاده می‌شود.
۲- پرده‌ای، که برای اتاق‌ها استفاده می‌شود.
۳- دور برد، که در سالن‌ها و کریدورهای طولانی مورد استفاده قرار می‌گیرد.
۴- تشخیص حیوانات خانگی از انسان درخانه هایی که حیوانات خانگی ممکن است در مواقع فعال بودن سیستم اعلام سرقت رفت و آمد کنند.
ارتفاع نصب حسگر برای لنزهای مختلف نیز متفاوت است ومقدار آن را می‌توان از راهنمای مربوطه به دست آورد.
(P.C.B) الکترونیکی برد

حسگر پی آی آر (PIR) و مدار تقویت سیگنال روی یک برد الکترونیکی قرار دارد که داخل قاب چشمی نصب می‌شود.

در ادامه، به توضیح قسمت‌های مختلف بُرد می‌پردازیم:

لامپ نشانگر (LED)

هنگام حرکت موجود زنده از جلوی حسگر و تحریک چشمی، این لامپ روشن می‌شود. هنگام تست عملکرد چشمی با قدم زدن جلوی چشمی در صورت روشن شدن آن می‌توان از صحت عملکرد آن مطمئن شد. بعد از انجام تست اولیه می‌توان با درآوردن جامپراین لامپ روی برد الکترونیکی آن را غیر فعال و خاموش کرد.

برای کم کردن امکان ایجاد آلارم، اشتباهی که ممکن است به دلیل تغییر دمای ناگهانی یا اثرات ناشی از امواج رادیویی یا مغناطیسی محیط اتفاق بیفتد، سیستم امکان شمارش پالس را روی این حسگرها قرار داده‌اند تا حسگر تنها پس از دریافت تعداد پالس مشخص شده، ایجاد آلارم نماید. در مدل‌های مختلف، تغییر تعداد پالس به روش‌های متفاوتی انجام می‌شود. با مراجعه به برگه راهنمای چشمی می‌توان روش تنظیم تعداد پالس آن را به دست آورد.

نشانگرتنظیم منطقه دید چشمی

داخل چشمی، روی قاب آن نشانگری وجود دارد با اعدادی در مقابلش که روی برد الکترونیکی حک شده است. با حرکت دادن برد و تنظیم نشانگر روی اعداد مختلف و تنظیم ارتفاع نصب چشمی می‌توان محوطه تحت پوشش حسگر را تغییر داد. اطلاعات مربوط به این قسمت را می‌توان از برگه راهنمای چشمی استخراج کرد.

شستی تمپر (TAMPER)

هنگام بستن قاب چشمی، یک شستی باز مینیاتوری که روی برد وصل می‌باشد تحت فشار قرار می‌گیرد و بسته شستی باز می‌شود ودستگاه مرکزی اعلام خطر می‌کند. به این شستی مینیاتوری شستی تمپر گفته می‌شود.

رله

این رله هنگام تحریک چشمی عمل می‌کند. معمولاً از کنتاکت بسته آن استفاده می‌شود. این کنتاکت درحالت عادی بسته است و در صورت تحریک چشمی به صورت باز در می‌آید. یادآوری می‌شود که در بعضی از چشمی‌ها با در آوردن جامپر مربوط روی برد، می‌توان این کنتاکت را به صورت باز در حالت عادی در آورد و جهت اتصال در سیستم دوربین مدار بسته از آن استفاده کرد، تا در صورت تحریک چشمی دوربین‌ها با بسته شدن این کنتاکت فرمان بگیرند و ضبط فیلم را از محل آغاز کنند.

ترمینال‌های اتصال

چشمی‌ها معمولاًدر روی بُرد الکترونیکی خود شش عدد ترمینال برای اتصال سیم‌ها دارند. دو عدد از این ترمینال‌ها برای اتصال منبع تغذیه، که معمولاً ۹ الی ۱۲ ولت dc است، مورداستفاده قرارمی گیرد. این ترمینا لها با علامت (+ و -) یا (GND و Vin) مشخص می‌شوند. یک جفت ترمینال نیزدر دو سر کنتاکت بسته رله روی برد قراردارند که معمولاًبا عبارت RELAY یا ALARM مشخص می‌شوند. از دو ترمینال دیگر برای شستی تمپر استفاده می‌شود.

برای اطلاعات بیشتر مشخصات فنی یک چشمی مندرج درکاتالوگ آن در زیر آمده است:

منبع تغذیه: ۱۲ ولت DC با ولتاژ ۹ الی ۱۶ ولت کارمی کند.

جریان مصرفی: ۱۰ الی ۱۵ میلی آمپر در ۱۲ ولت DC
خروجی آلارم: کنتاکت باز یا بسته ۳۰ ولت DC حد اکثر ۰/۲ آمپر
زمان آلارم ۰/۵: ۲ -+ ثانیه
شمارش پالس: (قابل انتخاب) ۱ و ۲ و ۳ پالس
کلید تمپر: کنتاکت بسته در حالت عادی
LED تست حرکت: موجود است.
حفاظت در برابر تداخل فرکانس رادیویی: متوسط ۲۰ v/m 10 (الی ۱۰۰۰ مگا هرتز )
سرعت حرکت قابل تشخیص: ۰٫۳ الی ۱٫۵ متربر ثانیه
ارتفاع نصب: ۲٫۲ الی ۳٫۶ متر
پایه نصب: مدل ۹۵ MB یا ۹۹ MB
حفاظت در برابر پلاریته معکوس: توسط دیود
حفاظت در برابر آتش: قاب از جنس پلاست ABS
رطوبت مجاز: حداکثر ۹۵%
دمای مجاز- ۲۰: الی+ ۶۰ درجه سانتی گراد
ابعاد: ۴۰× ۶۰× ۱۰۰ میلی متر

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here