آموزش سیستم برق اضطراری (۳)

0
21
انواع یو پی اس ها

یو پی اس ها را می‌توان از نظر نحوه عملکرد داخلی و مورد مصرف، تقسیم بندی کرد که در زیر به آن‌ها اشاره می‌شود:

A. انواع یو پی اس از نظرعملکرد داخلی

الف- یو پی اس آف- لاین (Off-Line): در این نوع یو پی اس مصرف کننده در حالت عادی از برق شهر استفاده می‌کند و به محض قطع برق، یو پی اس وارد مدار می‌شود و برق باتری را به برق مورد مصرف دستگاه‌های مصر ف کننده تبدیل و در خروجی ارائه می‌کند.

ب- یوپی اس لاین اینتراکتیو (Line Interactive): این نوع یو پی اس در حالت وجود برق شهر، جهت تثبیت ولتاژ خروجی برای مصرف کننده از یک ترانسفورماتور برای افزایش و کاهش ولتاژ استفاده می‌نماید و هنگام قطع برق شهر بدون وقفه برق مطلوب و مورد نیاز مصرف کننده را از باتری‌ها تأمین می‌نماید.

ج- یوپی اس آن-لاین (On-Line): دراین گونه یو پی ا س ها که از کیفیت و حساسیت بالایی برخوردارند پس از تصحیح ولتاژ ورودی و پاک سازی ورودی از انواع نویز و احیاناً تصحیح سطح ولتاژ ورودی، برق ثابت و فیلتر شده در خروجی در اختیار دستگاه‌های مصرف کننده قرار داده می‌شود و مداری مجهز به یک پردازنده حساس دائماً ولتاژ و جریان ورودی را کنترل می‌کند. این یوپی اس ها جهت دستگاه‌های فوق العاده حساس آزمایشگاهی، نظامی و...مورد قرار می‌گیرند.

B. انواع یو پی اس از نظر کاربرد

الف- یو پی اس های خانگی: بیشتر برای تأمین روشنایی مکان‌های کوچک در مواقع قطع برق به کار می‌روند.

ب- یو پی اس های اداری و صنعتی: برای مصارف بزرگتر از یوپی اس های با توان‌های بالاتر استفاده می‌شود که می‌توانند تعداد زیادی رایانه یا دستگاه‌های دیگر را به طور همزمان تغذیه کنند.

C. امکانات روی یو پی اس ها:

۱- نشانگر اضافه بار
۲- نشانگر مقدار باردر خروجی
۳- نشانگر مقدار شارژ باتری
۴- نشانگر استفاده از برق باتری
۵- نشانگر تعویض باتری
۶- نشانگر جبران کمبود ولتاژ در شبکه
۷- استفاده از برق شبکه
۸- نشانگر تقلیل اضافه ولتاژ شبکه
۹- کلید روشن و تست
۱۰- کلید خاموش

D. نحوه انتخاب یو پی اس مناسب:

توان خروجی یو پی اس، یکی از معیارهای انتخاب دستگاه مناسب است. معمولاً یو پی اس ها در توان‌های متفاوتی نظیر ۲۵۰ – ۷۰۰ – ۱۰۰۰ – ۱۲۵۰ – ۳۰۰۰ – ۵۰۰۰ – ۱۰۰۰۰ ولت آمپر ساخته می‌شوند. باید بعد از محاسبهٔ توان مصرفی دستگاها و با توجه به تعداد مصرف کننده‌هایی که باید تغذیه شوند، یو پی اس با توان مناسب را انتخاب نمود. البته مدت زمان پشتیبانی تغذیه دستگاها به ظرفیت باتری‌ها بستگی دارد. این زمان می‌تواند از چند دقیقه تا چند ساعت باشد و هر چه ظرفیت باتری‌ها بیشتر باشد مدت طولانی‌تری می‌توان دستگاه‌ها را تغذیه کرد. برای تعیین باتری‌های لازم و مدت زمان تغذ یهٔ اضطراری از اطلاعات ارائه شده توسط سازندهٔ دستگاه می‌توان استفاده نمود. در توان‌های پایین (تا حدود ۱۲۵۰ ولت آمپر) باتری در داخل یو پی اس قرار می‌گیرد ولی برای توان‌های بالاتر از باتری خارجی استفاده می‌گردد. یکی دیگر از معیارهای انتخاب یو پی اس حساسیت دستگاه‌های مصرف کننده به تغییرات ولتاژ برق شهر است. برای دستگاه‌های حساس باید از یو پی اس های با امکانات تصحیح و تثبیت ولتاژ استفاده نمود.

هدف: تغذیه یک رایانه از طریق یک دستگاه یو پی اس با توان خروجی ۱۲۵۰ ولت آمپراست، به طوری که با قطع برق ورودی یو پی اس، رایانه به کار خود ادامه دهد.


مراحل اجرای کار

۱٫ سیم‌های برق رایانه را به پریزهای خروجی یو پی اس وصل نمایید.
۲٫ برق ورودی یوپی اس را وصل و آ نرا روشن کنید.
۳٫ رایانه را روشن نمایید و بعد ازاجرای ویندوز در برنامه word اطلاعاتی را تایپ نمایید ولی آ ن را ذخیره نکنید.
۴٫ برق شهر را قطع نمایید. در صورت عملکرد صحیح یو پی اس رایانه نباید خاموش شود و اطلاعات تایپ شده نیز نباید پاک شود.
۵٫ گزارشی از مراحل انجام کار و نحوه راه اندازی یو پی اس تهیه کنید.LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here