آموزش نصب و راه اندازی سیستم های اعلان سرقت (قسمت دوم)

0
6
 آشکار سازها انواع آشکارسازها:
  • آشکارساز حرکتی Motion Detector
در سیستم‌های اعلام سرقت از آشکار سازه ای حرکتی برای تشخیص حرکت در یک منطقه مشخص استفاده می‌گردد. به این آشکارسازها اصطلاحاً چشمی گفته می‌شود.  
  • آشکارساز بی سیم:
چشمی‌ها دارای نوع بی سیم نیز می‌باشند. چشمی‌های بی سیم با یک باطری داخلی کار می‌کنند. دو نمونه از آن‌ها را در شکل می‌بینید که دارای زاویه دید ۱۱۰ درجه و برد منطقه دید ۱۲ متر می‌باشند. فاصله آن تا گیرنده تا ۱۲۰ متر می‌تواند باشد. فرکانس ۳۱۵/۴۳۳   مگا هرتز است.  
  • آشکارساز با زاویه دید ۳۶۰ درجه:
در محل‌هایی که وسایل موجود در محل مانع دید چشمی می‌شود، حسگرهایی با زاویه دید ۳۶۰ درجه استفاده می‌شود که روی سقف نصب می‌گردند. این نوع چشم یها از ۴ عدد عنصر حساس در PIR استفاده می‌کنند و از هر طرف امکان دید دارند.     ساختمان چشمی‌ها  
  • حسگر مادون قرمز PIR
  • از آنجا که بدن موجودات زنده به دلیل وجود حرارت از خود اشعه مادون قرمز پخش می‌کند، از این خاصیت برای تشخیص حرکت در این حسگرها استفاده شده است. حسگر مادون قرمز یک قطعه سه پایه می‌باشد که از دو تکه ماده کریستالی تشکیل شده است که در اثر برخورد اشعه مادون قرمز روی آن یک شارژ سطحی ایجاد می‌شود و هرگونه تغییرات در مقدار اشعه تابیده شده بر روی این ماده، باعث تغییر شارژ الکتریکی آن شده وسیگنالی تولید می‌گردد.
لنز قسمت جلوی قاب چشمی دارای پنجر های به شکل یک عدسی محدب شکسته می‌باشد. وظیفه این پنجره تمرکز اشعه مادون قرمز روی حسگر مادون قرمز است   برد الکترونیکی P.C.B حسگر PIR و مدار تقویت سیگنال روی یک برد الکترونیکی قرار دارد که داخل قاب چشمی نصب می‌شود  
  • لامپ نشانگر
هنگام حرکت موجود زنده از جلوی حسگر و تحریک چشمی، این LED روشن می‌شود. هنگام تست عملکرد چشمی با قدم زدن جلوی چشمی در صورت روشن شدن LED می‌توان از صحت عملکرد آن مطمئن شد. بعد از انجام تست اولیه می‌توان با درآوردن جامپر LED روی برد الکترونیکی آن را غیر فعال و خاموش کرد.
  • جامپر تنظیم تعداد پالس
برای کم کردن امکان ایجاد آلارم، اشتباهی که ممکن است به دلیل تغییر دمای ناگهانی یا اثرات ناشی از امواج رادیویی یا مغناطیسی محیط اتفاق بیفتد، امکان شمارش پالس روی این حسگرها قرار داده شده است تا حسگر تنها پس از دریافت تعداد پالس مشخص شده، ایجاد آلارم نماید. در مد لهای مختلف، تغییر تعداد پالس به روش‌های متفاوتی انجام می‌شود که باید با مراجعه به برگه راهنمای چشمی روش تنظیم تعداد پالس آن را به دست آورد.
  • شستی تمپر TAMPER
هنگام بستن قاب چشمی، یک شستی باز مینیاتوری که روی برد وصل می‌باشد تحت فشار قرار می‌گیرد و بسته می‌شود و اگر فردی اقدام به باز کردن قاب کند، این شستی باز شده ودستگاه مرکزی اعلام خطرم یکند. به این شستی مینیاتوری شستی تمپر گفته می‌شود.  

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here