آموزش سیستم اعلام سرقت (۴)

0
7
Burglar trying to pry open window on house
    ۲-  پایه چشمی

چشمی را توسط پایه‌های خاصی به نام (براکت) که می‌توانند در جهات مختلف حرکت کنند روی سقف یا دیوار نصب می‌کنند . بعد از نصب چشمی در محل و ارتفاع مناسب، زاویه دید چشمی را تنظیم وسپس مفصل پایه را محکم می‌کنند. پایه، بسته به نوع چشمی و متناسب با آن، انتخاب می‌شود.

۳- آژیر

آژیرهایی که درسیستم اعلام سرقت مورد استفاده قرار می‌گیرند، بر اساس محل کاربرد به دو نوع تقسیم بندی می‌شوند:

 
  • آژیر داخلی ( in door )
در آژیرهای داخلی مدار الکترونیکی ایجاد صدای آژیر روی خود آژیر است و تنها با اتصال آن به ولتاژ مناسب، که معمولاً ۱۲ ولت DC است، صدای آژیر تولید می‌شود. این آژیر در داخل ساختمان و در نزدیکی دستگاه مرکزی یا در صورت امکان داخل آن نصب می‌شود. باید پلاریته (منفی ومثبت) این آژیرها هنگام وصل به مدار دستگاه مرکزی رعایت گردد.

   
  • آژیر بیرونی (out door)
آژیر بیرونی در حقیقت یک بلندگو است که صدای آژیر ایجاد شده توسط برد الکترونیکی دستگاه مرکزی را پخش می‌کند. بلندگوهای مورد استفاده در این سیستم‌ها معمولاً ۸ اهم و ۱۰ الی ۲۵ وات هستند.

این آژیرها برای حفاظت در برابر عوامل جوّی درون یک قاب فلزی نصب می‌شوند. درهنگام نصب این قاب فلزی باید توجه کرد که قسمتی از سطح جانبی آن قاب که بدون شکاف‌های لازم برای خارج شدن صداست به سمت بالا قرار گیرد تا برف و باران به هنگام بارش درون قاب نفوذ نکند. بر روی قاب فلزی آژیر محلی برای نصب شستی باز (به نام تمپر) تعبیه شده است که زیر درب قاب قرار می‌گیرد و بعد از بستن آن درب به حالت بسته در می‌آید. این شستی به دستگاه مرکزی وصل می‌شود تا در صورتی که جهت باز کردن در قاب فلزی یا قطع سیم آژیر اقدام شد، دستگاه مرکزی ایجاد آلارم نماید.

   
  • لامپ فلاشر (BLINKER)
در سیستم اعلام سرقت می‌توان یک لامپ چشمک زن را موازی با آژیر وصل کرد تا در هنگام اعلام سرقت و به صدا درآمدن آژیر چشمک بزند و محل مورد سرقت، از دور در بین ساختمان‌ها قابل تشخیص باشد.
 

 
  • تلفن کننده


معمولاً سیستم‌های اعلام سرقت به دستگاه تلفن کننده مجهزند تا بتوانند هنگام بروز سرقت به محل‌ها یا افراد خاصی اطلاع دهند. تلفن کننده‌ها یا روی دستگاه مرکزی قرار دارند یابه صورت دستگاه جداگانه‌اند. تلفن کننده‌ها می‌توانند شماره گیری را از طریق خط تلفن ثابت یا خط همراه (موبایل) انجام دهند.

  نحوه کار تلفن کننده

هنگام ایجاد آلارم توسط چشمی‌ها، ولتاژی توسط مدار دستگاه مرکزی به سیم تحریکِ تلفن کننده اعمال می‌شود که باعث شماره گیری تلفن کننده می‌شود. بعد از تعداد دفعات مشخصی که شمار ه گیری انجام شد در صورتی که جوابی دریافت نگردد، دستگاه به طورخودکار) اتوماتیک(شماره بعدی موجود در حافظه را شمار ه گیری می‌کند. تا زمانی که چشمی‌ها تحریک شوند و دستگاه مرکزی آژیر پخش کند شماره گیری ادامه پیدا خواهد کرد. با قطع تحریک، باز شماره گیری تا کامل شدن شمار ه گیری تمام شماره‌های موجود در حافظه ادامه خواهد داشت. برخی تلفن کنند ه ها دارای دوسیم تحریک مثبت یا منفی هستند و به اختیار می‌توان ازهرکدام از آن‌ها استفاده کرد.  

امکانات روی تلفن کننده‌ها  

تلفن کننده‌ها امکان ذخیره چندین شماره تلفن را دارند. نحوه ذخیره کردن شماره تلفن درحافظه دستگاه وتست کردن شماره موجود درحافظه دردستگاه های مختلف یک سا ن نیست واین موارد دردفترچه راهنمای تلفن کننده درج شده است. درضمن اکثرتلفن کننده‌ها قادرند بعد ازشماره گیری پیغامی را پخش نمایند.

  همچنین امکانات نشانگر شماره تلفن و نیزضبط پیغام از طریق میکروفون روی دستگاه و دگمه‌های مربوط به پخش و ضبط پیغام نیز روی آ نها وجود دارد.  

   

ترمینال اتصال یا سیم‌های اتصال

تلفن کننده‌ها به دو سیم برای اتصال به ولتاژ تغذیه و به دو سیم برای اتصال به (DC)  معمولاً ۱۲ ولت خط تلفن مجهزند. سیم دیگری نیز به نام سیم تحریک تلفن کننده وجود دارد که به دستگاه مرکزی وصل می‌گردد.


LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here