آموزش دوربینهای مداربسته (۵)

0
10
حسگرتصویر (Imaging Device Pick up ) : حسگر تصویر، نور عبوری از روزنه لنز به داخل دوربین

را به یک سیگنال الکتریکی تبدیل می‌کند. حسگرهایی که امروزه در اکثر دوربین‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد از نوع CCD است . دوربین‌هایی هم که از این فناوری استفاده می‌کنند برای ایجاد سیگنال ویدئویی دوربین CCD نامیده می‌شوند.

مدار الکترونیکی دوربین

مدار الکترونیکی که در داخل دوربین قرار دارد، عمدتاً وظایف زیر را بر عهده دارد:

a. تبدیل خروجی CCD به یک سیگنال ویدئویی
b. کنترل نور اتوماتیکی (ALC)
c. تنظیم خروجی برای دو نوع لنز اتوایریز
d. تنظیمات نور روی تصویر به دست آمده و کنترل مقدار نور رسیده به حسگر تصویری (ELC) این کاربه طور اتوماتیک توسط یک شاتر الکترونیکی انجام می‌شود و در حقیقت کار ایریز را انجام می‌دهد.

کانکتورهای ( اتصالات) پشت دوربین و کلیدهای تنظیم

در پشت دوربین‌ها کانکتورهایی به منظور اتصال دوربین به سایر تجهیزات و کلیدها برای تنظیمات مختلف دوربین وجود دارد. تعدادی از این کانکتور ها و کلیدها را که معمولاً روی اکثر دوربین‌ها وجود دارد شرح می‌دهیم:

۱٫ خروجی ویدئویی (video out)

سیگنال تصویر که دامنه آن یک ولت پیک تا پیک است از طریق این کانکتور دریافت می‌شود. این خروجی در دوربین‌های کوچک معمولاً به صورت فیش مادگی AV زرد رنگ است، ولی در اکثر دوربین‌های صنعتی به صورت. یک کانکتور BNC است. کابل کواکسیال که معمولاً برای ارتباط و سیم کشی اجزای سیستم به کار می‌رود، به یک فیش BNC وصل می‌شود و این فیش نیزبه کانکتور BNC پشت دوربین وصل می‌گردد. برخی دوربین‌ها به جای کانکتور BNC دارای یک جفت ترمینال پیچی برای اتصال کابل زوج تابیده به هم‌اند.

۲٫ تغذیه

محل اتصال ولتاژ، تغذیه دوربین است، که معمولاً به صورت یک مادگی است و ولتاژ توسط فیش آداپتورتغذیه که اکثراً در مقادیر ۶ یا ۱۲ یا ۲۴ ولت DC است به آن وصل می‌شود. برخی از دوربین‌های صنعتی هم مستقیماً با ولتاژ ۲۲۰ ولت کار می‌کنند. محل اتصال تغذیه ممکن است به صورت ترمینال، پیچی نیز باشد. برخی از دوربین‌های تحت شبکه رایانه‌ای نیزاز طریق سیم شبکه تغذیه می‌شوند و نیازی به اتصال فیش تغذیه ندارند.

۳٫ اتصال سیم لنز Auto IRIS:

یک کانکتورچهار پین به شکل مربع است، که سیم لنزاتوایریز به آن جا وصل می‌گردد.

۴٫ کلید کنترل بهره اتوماتیکی (AGC)

برای تنظیم حساسیت دوربین در مکان‌های تاریکی به کار می‌رود و بعد از قرار دادن آن روی حالت on می‌توان با پتانسیو متر سطح حساسیت آ نرا تنظیم کرد.

۵٫ کلید دو حالته EE/AL))

در حالت EE نور تصویر اتوما تیک توسط شاتر الکترونیکی داخلی (ELC) تنظیم می‌شود و اگر این کلید در حالت Al قرار گیرد تنظیم نور توسط لنز اتوایریز انجام می‌شود.

۶٫ کلید تنظیم نور زمینه ((BLC

در مواردی که دوربین رو به یک منبع نور ) مثلاً یک پنجره (باشد ونور پس زمینه تصویر باعث تاریک دیده شدن اشیای نزدیک شود با گذاشتن این کلید روی حالت روشن می‌توان کیفیت تصویر را بهتر کرد، به شرطی که شیء مورد نظر نسبت به زمینه خیلی کوچک نباشد. در این صورت ممکن است این تنظیم اثر چندانی نداشته باشد.

۷٫ کلید تعیین نوع خروجی AL

دارای دو حالت DC یا video است و بر اساس نوع لنز اتوایریز روی یکی از دو حالت قرار می‌گیرد.

۸٫ لامپ نشانگر تغذیه دوربین

این لامپ، در صورت اتصال دوربین به منبع تغذیه روشن می‌شود.

توجه: در بعضی دوربین‌ها کانکتور USB و RS232,RS485 وجود دارد و برای اتصال به کامپیوتر و شبکه به کار می‌رود.

نکاتی که باید در استفاده از دوربین‌ها مورد توجه قرار داد:

۱) باید از وارد شدن ضربه به دوربین و لرزش و تکان شدید دوربین، جلوگیری کرد.
۲) باید از قرار دادن دوربین در معرض عوامل جوّی و گرد و غبار خودداری کرد. ۳) برای پاک کردن CCD باید از پارچه کتان و اتانول استفاده کرد.
۴) از مواد ساینده و شوینده‌های قوی نباید در پاک کردن بدنه دوربین یا لنز استفاده کرد.
۵) دوربین را نباید هیچ گاه به طرف نور مستقیم آفتاب یا هر منبع قوی دیگری بگیرید، حتی اگر دوربین خاموش باشد.
۶) به دمای کار و رطوبت مجاز ذکر شده در دفترچه راهنمای دوربین باید توجه کرد.
۷) درمورد دوربین‌هایی که نیاز به تهویه دارند از مسدود شدن سوراخ‌های تهویه دوربین باید خوداری نمود و در دوربین را در محل مناسب نصب کرد.
۸) هنگام تغذیه دوربین، باید به ولتاژ کار آن دقت کرد. ولتاژ اضافی، باعث آسیب دیدن دوربین می‌شود.
۹) به دلیل ایجاد و استفاده از امواج رادیویی توسط دوربین ممکن است در ارتباطات رادیویی سایر تجهیزات رادیویی درنزد یکی دوربین تداخل اتفاق بیفتد. محل مورد استفاده دوربین را باید از نظر ایجاد پارازیت واختلال در کار سایر دستگاه‌ها مورد توجه قرار داد.LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here